fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 07.11.2022

Evenimente Interne

Grupul BCR (BCR), prezent pe bursa de valori de la București cu o serie de obligațiuni, a obținut în primele 9 luni din 2022 un profit net de 1,54 miliarde lei, marcând o creștere de 35% față de aceeași perioadă a anului precedent. Creșterea creditării cu 16% în ultimul an a fost cea care a susținut majorarea veniturilor operaționale, venituri ce s-au ridicat la 3,3 miliarde lei în perioada menționată. Creditele corporate noi au crescut de 2,5 ori față de nivelul din 2021, în timp ce creditele noi din sectorul de retail s-au majorat doar cu 9%. (zf.ro)

 

Vivre Deco (VIV25E), aflată în procedură de concordat din cauza dificultăților financiare, se va concentra în perioada imediată pe vânzarea mărfurilor în sistem Dropshipping (stoc furnizor, care nu mai presupune o limitare a numărului de produse oferite în funcție de capacitatea de depozitare), spre deosebire de modelul actual, bazat pe vânzări din stoc propriu, iar costurile lunare de marketing vor fi plafonate la maximum 150.000 euro pe lună, cu aproape 90% mai puțin față de nivelul mediu de anul trecut. Spațiul de depozitare va fi redus de la 30.000 mp la 7.000 mp, pentru a reduce cheltuielile, în timp ce cheltuielile cu salariile sunt estimate să rămână constante, la 175.000 euro pe lună, dar cu mici reduceri de personal pentru a compensa impactul indexării salariilor cu rata inflației. Planul va fi derulat pe o perioadă de 48 luni, cu posibilitatea prelungirii pe încă 12 luni, iar în primul an ar urma să fie achitat un minim de 10% din valoarea creanțelor. (bvb.ro) 

 

Nouă hoteluri importante din Eforie Sud și Eforie Nord, precum și alte active de pe litoralul românesc, vor fi scoase la licitație în perioada următoare, în urma deciziei Transilvania Investments (TRANSI) de a-și repoziționa portofoliul pe care îl deține în sectorul ospitalității. Propunerea va fi discutată în 29/30 noiembrie, în Adunarea Generală a Acționarilor companiei THR Marea Neagră, la care fondul de investiții deține 78,6% din acțiuni. (bvb.ro)

 

Romgaz (SNG) raportează încheierea unei noi tranzacții cu partea afiliată SC E.ON ENERGIE ROMÂNIA SA. Conducerea menționează că valoarea cumulată dintre noua tranzacție și cele încheiate anterior cu această parte afiliată, pe o perioadă de 12 luni, depășește pragul de semnificație de 5% din valoarea activelor nete aferente anului financiar 2021. Astfel, contractul încheiat între cele două părți are ca scop vânzarea de gaze naturale în valoare de 8,5 milioane lei și se întinde pe perioada dintre 1 mai 2022 și 1 aprilie 2023. (bvb.ro) 

Evenimente Externe

China a anunțat sâmbătă că va continua politica sa zero Covid”, risipind speranțele piețelor financiare în privința unei relaxări permise de Beijing. Aceasta este ultima mare economie care aplică protocoale sanitare radicale, măsuri care nu o împiedică însă să se confrunte cu o creștere a numărului de cazuri odată cu apropierea iernii. Politica zero Covid” din China, în vigoare de aproape trei ani, include lockdownuri repetate, testări PCR în masă și o carantină obligatorie la sosirea din străinătate, măsuri care vor continua să fie aplicate. (financialintelligence.ro)

 

Profitul operațional al companiei conduse de Warren Buffett, Berkshire Hathaway (BRK.B) a cunoscut în trimestrul al treilea o apreciere de 20% și a ajuns la nivelul de 7,76 miliarde dolari. Creșterea profitului a fost impulsionată de veniturile sectorului de asigurări și a sectorului energetic, în timp ce veniturile segmentului de transport pe cale ferată s-au micșorat cu mai bine de un miliard. Cu toate acestea, compania a raportat o pierdere netă de 2,69 miliarde dolari în trimestrul trei, pierdere ce se datorează reevaluării deținerilor conglomeratului lui Buffett. (cnbc.com)

 

La o săptămână după ce a fost cumpărat de Elon Musk, Twitter (TWTR) a început să concedieze jumătate din efectivele sale, lansând în același timp proiecte de anvergură și o luptă împotriva utilizatorilor, împotriva agenților de publicitate şi împotriva asociațiilor îngrijorate de transformarea influentei rețele de socializare. “Aproximativ 50% din personal va fi afectat” de continuele disponibilizări în cadrul Twitter, potrivit unui document transmis angajaților rețelei de socializare și consultat de AFP. (financialintelligence.ro) 

 

Cardinal Health (CAH) a raportat rezultate mixte, compania înregistrând venituri de 45,8 miliarde de dolari, mai mici decât așteptările analiștilor de 48,1 miliarde de dolari. Profitul raportat de companie a fost de 1,2$/acțiune, mai mare decât așteptările de 0,93$/acțiune. Previziunile pentru următorul trimestru sunt mai mari, se așteaptă venituri de 50,2 miliarde de dolari și un profit pe acțiune de 1,96$.  

In Focus

BVB:

BCR, TRANSI, SNG, principalii indici

Extern:

BRK.B, TWTR, principalii indici

 

 


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET10.890,380.56%
BETPlus1.629,880.58%
BET-TR21.178,030.56%
BET-XT962,250.33%
BET-FI48.196,69-1.01%
BET-NG826,270.17%
BET AeRO838,940.46%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
SNP0.45200.00%3.612.624
EBS134.75009.11%3.500.035
FP1.78000.00%1.651.231
DIGI29.80002.05%1.540.848
SNG37.7000-0.13%1.498.031
TLV17.80001.95%1.233.948
SNN39.65000.25%866.932
BRD11.42000.53%752.212
M16.10000.00%586.502
EL6.60000.15%242.257

Extern

 

Dow Jones32.403,220.43%
S&P 5006.995,340.09%
NASDAQ10.475,25-0.7%
VIX24,55-4.4%
DAX13.459,851.92%
CAC 406.416,441.95%
FTSE MIB IDX23.282,462.01%
AEX Amsterdam667,24-0.94%
WSE WIG52.300,201.84%
Shanghai3.073,222.48%
Nikkei 22527.168,00-1.82%
S&P/ASX 2006.892,500.5%

Obligațiuni
SUA 10Y4.163%
SUA 5Y4.3504%
SUA 2Y4.6839%
Canada 10Y3.532%
Germania 10Y2.2875%
Franța 10Y2.817%
Japonia 10Y0.246%
Hong Kong 10Y4.009%
RO 10YR9.130%
RO 5YR9.190%
RO 2YR8.480%

 


Dobânda de referință
România6.25%
SUA3.75%-4%
UE1.25%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,674.85-0.10%
Argint20.598-0.89%
Petrol Brent97.63-0.95%
Cupru3.6370-1.66%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.8807
-0.08%
USD/RON4.9077
0.00%
GBP/RON5.5639-0.26%
EUR/USD0.9946-0.14%

 


SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA