< Înapoi la Trendurile Zilei

Trendul zilei

05.08.2025



 Ce nu trebuie să ratezi astăzi:   

🇷🇴 Oferta Fidelis atrage 53,8 mil. euro în titluri de stat – investitorii preferă euro – inflația românească și riscul valutar influențează deciziile de investiții. 

🌍 Trump majoră tarifele vamale pentru mai multe țări – piețele reacționează negativ – impact semnificativ asupra comerțului global și piețelor bursiere. 

 
România: Este fidelitatea la titlurile de stat un răspuns la inflație? 

Oferta Fidelis a Ministerului Finanțelor a atras atenția investitorilor, cu o preferință clară pentru titlurile denominate în euro, totalizând 53,8 milioane euro, față de cele în lei, care au însumat 91,7 milioane lei. Dobânzile atractive, de până la 6,5% pe o perioadă de zece ani pentru titlurile în euro, au captat interesul investitorilor, în special pe fondul unei inflații de 5,7% în România, mult peste media zonei euro. În acest peisaj, titlurile în lei, cu dobânzi între 7,2% și 8,2%, oferă investiții sigure, dar sunt supuse riscurilor inflației și valutare. Pe termen lung, titlurile de stat Fidelis ar putea oferi stabilitate într-un context economic incert, dar volatilitatea și riscurile valutare rămân factori de luat în considerare. Investitorii români ar trebui să urmărească evoluția inflației și ajustările potențiale ale dobânzii BNR, care ar putea influența atât randamentele titlurilor, cât și valoarea portofoliilor lor.
 
Tarifele lui Trump: Recesiune globală sau doar un joc de poker? 

Donald Trump a anunțat majorări substanțiale ale tarifelor vamale, afectând semnificativ comerțul global, cu efecte vizibile începând din 7 august. Tarifele pentru India au crescut substanțial datorită achizițiilor masive de petrol rusesc, iar alte țări, precum Canada și Brazilia, au fost de asemenea vizate. Uniunea Europeană a primit tarife de 15%, iar Elveția se confruntă cu un tarif de 39%, ceea ce ar putea duce la pierderi semnificative de locuri de muncă. Aceste măsuri pot provoca o scădere economică și tensiuni comerciale, afectând piețele bursiere și companiile din sectoarele vizate. Pentru investitori, aceste schimbări ar putea aduce volatilitate pe piețele internaționale și influența strategiile de portofoliu. Rămâne de văzut cum vor evolua negocierile comerciale și dacă alte măsuri vor fi implementate în viitor. 
 
Știri România 

Preferința pentru titluri în euro din oferta Fidelis  
Oferta Fidelis, lansată de Ministerul Finanțelor pe 1 august și încheiată pe 8 august, a prezentat o preferință semnificativă pentru titlurile de stat denominate în euro. Până pe 7 august, subscrierile au totalizat 53,8 milioane euro, reprezentând două treimi din totalul subscrierilor, comparativ cu 18,1 milioane euro în lei. Tranșa cu cea mai mare subscriere a fost cea cu maturitatea de zece ani și dobânda de 6,5% în euro, cumulând 23,7 milioane euro. Titlurile în lei, cu maturități de 2, 4 și 6 ani, au atras subscrieri de 91,7 milioane lei, cu dobânzi între 7,2% și 7,9%. Oferta Fidelis are loc pe fondul unei inflații ridicate în România, de 5,7% în iunie. (bursa.ro) 

Rulaj scăzut la BVB, sub media anuală  
În prima ședință a săptămânii la Bursa de Valori București, s-a înregistrat un rulaj de 75,2 milioane lei, sub media zilnică anuală de 167 milioane lei. Majoritatea indicilor au înregistrat creșteri, reflectând tendințe pozitive pe piețele europene. Indicele BET a crescut cu 0,13% la 20.163 puncte. Acțiunile Romgaz au condus topul rulajului, cu 15,6 milioane lei, urmate de Banca Transilvania cu un rulaj de 12,9 milioane lei. Cele mai mari creșteri au fost înregistrate de Electroargeș (+15%) și SIF Hoteluri (+8,57%), în timp ce cele mai mari scăderi au fost la Șantierul Naval Orșova (-3,49%) și Carbochim (-3,43%). (bursa.ro)

TeraPlast raportează o creștere de 74% a EBITDA  
În primul semestru din 2025, Grupul TeraPlast a înregistrat rezultate financiare consolidate semnificativ îmbunătățite, cu o creștere de 29% a cifrei de afaceri (până la 552 milioane lei) și un avans de 74% al EBITDA, care a ajuns la 47 milioane lei, cu o marjă de 8,5%. Performanța a fost susținută de evoluția favorabilă a pieței din România și din afara țării, în special prin consolidarea segmentului Instalații, care a revenit la o marjă EBITDA de două cifre (10,6%), și de dublarea vânzărilor externe, ce au ajuns să reprezinte 35% din veniturile Grupului. În ciuda presiunii generate de deprecierea leului, Grupul a încheiat semestrul cu un rezultat net pozitiv de 3,4 milioane lei. (bvb.ro)

PK Development atrage 87 milioane euro prin obligațiuni garantate, subscrise de Lion Capital, Electromagnetica și Longshield 
PK Development Holding S.A. a atras 87 milioane euro de la investitori instituționali români printr-o emisiune privată de obligațiuni garantate cu Mall Moldova din Iași și active imobiliare adiacente. Printre subscriitori se numără Lion Capital (55 mil. euro), Electromagnetica (17 mil. euro) și Longshield Investment Group (15 mil. euro). Obligațiunile au scadență de până la 36 luni și nu vor fi listate. Fondurile vor fi utilizate pentru finanțarea activităților curente și proiectelor de investiții ale grupului emitent. (bvb.ro) 

Știri Internaționale 

Palantir își depășește estimările și crește previziunile  
Palantir a depășit estimările Wall Street pentru al doilea trimestru al anului 2025, realizând venituri de peste 1 miliard de dolari, depășind așteptările de 940 milioane $. Profitul pe acțiune a fost de 16 cenți, cu venituri crescute cu 48% față de anul precedent. Compania și-a revizuit în sus previziunile anuale, așteptând venituri între 4,142 și 4,150 miliarde $. Veniturile din SUA au crescut cu 68%. Palantir a semnat 66 de contracte de cel puțin 5 milioane $, valoarea totală a contractelor crescând cu 140% față de anul anterior. Recent, a semnat un contract de 10 miliarde $ cu Armata SUA. (cnbc.com)

Baidu și Lyft extind robotaxi-urile în Europa  
Baidu își extinde operațiunile de robotaxi în Europa printr-un parteneriat cu Lyft, lansarea fiind programată pentru 2026 în Marea Britanie și Germania. Parteneriatul cu Lyft urmează unei colaborări similare cu Uber, concentrată pe Orientul Mijlociu și Asia. Baidu operează deja un serviciu de robotaxi în China (Apollo Go) din 2021. Parteneriatul reprezintă pentru Lyft o oportunitate de a-și consolida poziția pe piața europeană, competitivă cu Uber și Bolt. Investiția în vehicule autonome devine o strategie cheie pentru companiile de ride-hailing. (cnbc.com)

UE suspendă contramăsurile tarifare împotriva SUA  
Uniunea Europeană a suspendat contramăsurile tarifare împotriva Statelor Unite pentru șase luni, până în februarie 2026. Decizia a venit după ce Trump a impus tarife de 15% pentru majoritatea bunurilor din UE. Suspendarea afectează pachetele de contramăsuri pentru tarifele americane pe oțel și aluminiu, și pentru tarifele impuse de Trump pe bunuri de bază și automobile. Impactul pe piețe este dificil de cuantificat fără detalii complete ale acordului, dar ar putea influența acțiunile companiilor din sectoarele afectate de tarife. (profit.ro)

Trump impune tarife substanțiale, afectând comerțul global  
Donald Trump a anunțat majorări substanțiale ale tarifelor vamale, cu efecte semnificative asupra comerțului global. Modificările, în vigoare din 7 august, includ tarife de 35% pentru Canada, 50% pentru Brazilia, și 25% pentru India, printre altele. Impactul imediat a fost negativ asupra piețelor bursiere, cu scăderi ale acțiunilor companiilor afectate, inclusiv producători de încălțăminte și Berkshire Hathaway.  (finance.yahoo.com) 
 
Într-un peisaj financiar marcat de incertitudini, preferința pentru titlurile de stat în euro din oferta Fidelis, care a atras 53,8 milioane euro, comparativ cu 18,1 milioane euro în lei, semnalează temerile investitorilor față de inflația românească de 5,7%, mai ridicată decât cea din zona euro. Această tendință reflectă căutarea unui refugiu mai stabil, având în vedere volatilitatea valutară și riscurile inflaționiste interne. De asemenea, finanțarea integrală de 100 milioane de euro a emisiunii de obligațiuni PK Development de către cinci foste SIF-uri românești, garantată cu Mall Moldova, demonstrează colaborări strategice și o capacitate semnificativă de mobilizare a capitalului pe piața locală. Aceste mișcări indică un interes crescut pentru proiectele imobiliare de anvergură și potențialul de creștere economică, cu toate că lipsa detaliilor privind randamentele și condițiile de rambursare anticipată impune o vigilență sporită. Într-un context global în schimbare, aceste decizii strategice pot oferi oportunități, dar și provocări pe termen lung. 

⚠️ Disclaimer   
Acest material are exclusiv scop informativ și este elaborat pe baza unor surse publice considerate de încredere. Deciziile investiționale aparțin exclusiv cititorului.   
Informațiile, datele și opiniile prezentate, inclusiv cele din secțiunea „Perspectiva Expertului”, au fost generate cu sprijinul inteligenței artificiale (AI) și reflectă o interpretare analitică a contextului economic și bursier.   
Conținutul nu constituie o recomandare de investiții, un sfat financiar, fiscal sau juridic și nu trebuie interpretat ca o recomandare oficială din partea emitentului. Goldring și echipa editorială nu își asumă responsabilitatea pentru pierderile financiare rezultate din deciziile luate în urma citirii acestui articol.




BVB



BET

20.162,70

0.13

BETPlus

2.957,29

0.14

BET-TR

46.778,05

0.13

BET-XT

1.715,79

0.2

BET-FI

64.724,47

1.19

BET-NG

1.451,41

-0.24

BETAeRO

940,32

1.42

TOP 10 TRANZACȚIONATE BVB



Simbol

Preț

Variație

Valoare

SNG

8,01

0.75

14.097.600

TLV

27,68

0.73

12.952.079

H2O

123,80

0.16

8.212.430

SNP

0,79

-0.38

2.548.290

M

8,11

3.58

2.207.930

STK

53,50

0.00

2.141.605

FP

0,42

0.84

1.964.696

BRD

19,70

-0.30

1.576.923

SNG

7,96

0.13

1.512.817

DIGI

83,60

-0.95

1.394.322

EXTERN



Dow Jones

44.173,64

1.02%

S&P 500

6.329,94

0.92%

NASDAQ

21.053,58

0.95%

VIX

17,52

-11.64%

DAX

23.757,69

0.99%

CAC 40

7.632,01

0.65%

FTSE MIB IDX

26.835,31

0.26%

AEX Amsterdam

888,75

0.08%

WSE WIG

106.574,64

0.87%

Shanghai

3.583,31

1.01%

Nikkei 225

40.290,70

0.43%

S&P/ASX 200

8.663,70

0.02%

OBLIGAȚIUNI



SUA 10Y

4.205

SUA 5Y

3.754

SUA 2Y

3.700

Canada 10Y

3.385

Germania 10Y

2.6282

Franța 10Y

3.284

Japonia 10Y

1.471

Hong Kong 10Y

2.990

RO 10YR

7.280

RO 5YR

7.460

RO 2YR

7.310

DOBÂNDA DE REFERINȚĂ



România

6.5%

SUA

4.25%-4.50%

UE

2%

Japonia

0.50%

China

3.00%

MĂRFURI



Aur

3,424.70

-0.05%

Argint

37.48

+0.41%

Petrol Brent

68.75

-0.01%

Cupru

4.4585

+0.06%

CURSURI VALUTARE



EUR/RON

5.0737

+0.08%

USD/RON

4.3941

+0.29%

GBP/RON

5.8325

+0.22%

EUR/USD

1.1549

-0.21%


SURSE: bvb.ro, bursa.ro, profit.ro, finance.yahoo.com, cnbc.com



In Focus

BVB

ELMA, TRP, TLV, H2O, ELGS, CAOR

Extern

PLTR, BIDU, LYFT, BRK.A



VEZI ȘI:


11.08

Vezi trendul >

Guvernul amână legea pensiilor private, iar Nvidia și AMD acceptă cedarea a 15% din venituri pentru exporturi în China, amplificând tensiunile comerciale.

08.08

Vezi trendul >

Electrica S.A. raportează performanță fluctuantă în T2 2025, iar Fondul Proprietatea își reduce ținta de răscumpărare la 80 milioane acțiuni.

07.08

Vezi trendul >

Ascendia triplează cifra de afaceri, BET atinge maxim, Hidroelectrica în scădere, Agroland crește, piețele globale sub presiune.

06.08

Vezi trendul >

Inflația rămâne ridicată, BNR e așteptată să mențină dobânda la 6,5%, în timp ce DN Agrar își revizuiește estimările. Piețele globale rămân tensionate.

Abonează-te la Newsletter!

Rămâi la curent cu informații despre evenimentele care influențează piețele de capital, analize de piață și alte materiale de la experții noștri.