< Înapoi la Trendurile Zilei

Trendul zilei

19.01.2026



Ce nu ai voie să ratezi azi 

🇷🇴 Prima săptămână completă din 2026 aduce raliu puternic la BVB: One United, Fondul Proprietatea și Transgaz +15-16%, Hidroelectrica și Romgaz +6%, Petrom și Banca Transilvania +3-4%. 
🇷🇴 Electroalfa anunță oficial listarea la BVB prin majorare de capital – oferta vizează 35% din acțiuni, compania raportează venituri de 800 milioane lei în 2025. 
🇺🇸 Trump amenință cu tarife în creștere pentru opt state NATO, inclusiv pentru susținătorii Groenlandei – UE ia în calcul contratarife de 93 miliarde euro. 

Știri România 

Lion Capital lansează ofertă pentru 5,986% din Fondul Proprietatea 

Lion Capital S.A. Arad a lansat o ofertă publică de cumpărare pentru 192 de milioane de acțiuni Fondul Proprietatea, reprezentând 5,986% din capital, la prețul de 0,68 lei pe acțiune. Valoarea totală a ofertei este de 130 de milioane de lei. Prețul oferit este cu 11% mai mare decât cotația din piață. Oferta a fost raportată la data de 16 ianuarie 2026, la ora 12:32, de către Eduard Ivanovici. Lion Capital este un fond alternativ de investiții cu sediul în Arad. (zf.ro) 

BVB înregistrează raliu puternic în prima săptămână din 2026 

Prima săptămână completă de tranzacționare din 2026, desfășurată între 12 și 16 ianuarie, a adus creșteri semnificative pe Bursa de Valori București. Acțiunile One United, Fondul Proprietatea și Transgaz au crescut cu 15-16%. Hidroelectrica și Romgaz au înregistrat avansuri de 6%, în timp ce Petrom și Banca Transilvania au crescut cu 3-4%. Raliul marchează un început puternic de an pentru piața de capital românească. (zf.ro) 

Electroalfa anunță listare la BVB prin majorare de capital 

Electroalfa Botoșani, jucător important în industria echipamentelor electrice, a anunțat vineri, 16 ianuarie 2026, listarea la Bursa de Valori București printr-o majorare de capital social cu 51%. Compania a raportat venituri de 800 milioane lei în 2025. Electro-Alfa International, cu capital 100% românesc și peste 34 de ani de experiență, va depune la ASF prospectul pentru listare. Oferta va viza aproape 66 milioane de acțiuni nou emise. (zf.ro)  

AROBS prezintă platformă digitală automotive la CES Las Vegas 

Grupul românesc de IT AROBS a prezentat la CES Las Vegas 2026 o platformă de cockpit digital pentru automobile. Compania generează 70% din venituri în afara României și a raportat o cifră de afaceri de 328,5 milioane de lei în primele nouă luni din 2025. Voicu Oprean, CEO AROBS, a declarat că industria auto europeană este sub presiune puternică din Asia și că trebuie să țintească mai sus. CES Las Vegas este unul dintre cele mai mari târguri globale de tehnologie. (zf.ro) 

Agroland raportează creștere pe toate diviziile în 2025 

Agroland Business System a raportat evoluții operaționale solide în trimestrul patru al anului 2025, susținute de creșteri semnificative în diviziile food, retail și agribusiness. 
Platforma avicolă de la Mihăilești a vândut în T4 2025 22,2 milioane de ouă de consum, în creștere cu 44% față de aceeași perioadă a anului precedent. În același timp, prețul mediu de vânzare al ouălor a fost mai mare cu 25% comparativ cu T4 2024, pe fondul cererii ridicate din piață. 
La nivelul întregului an 2025, rețeaua de magazine Agroland a deservit peste 3,3 milioane de clienți, ceea ce reprezintă un avans de aproximativ 13% față de anul anterior. Valoarea medie a bonului fiscal a înregistrat, de asemenea, o creștere ușoară, ajungând la circa 81 de lei. 
Pe segmentul de producție, fabricile de furaje ale grupului din Caransebeș și Ișalnița au realizat în 2025 o producție totală de 28.861 tone, cu 59% peste nivelul din 2024. În trimestrul al patrulea, producția a fost de 6.621 tone, în creștere cu 35% față de perioada similară a anului anterior. 
Evoluțiile raportate reflectă consolidarea activității operaționale a grupului, într-un context favorabil al pieței, precum și efectele investițiilor realizate în extinderea capacităților de producție și distribuție. Compania urmează să publice rezultatele financiare preliminare pentru anul 2025 în luna februarie 2026, conform calendarului financiar. (BVB) 

STAR RESIDENCE INVEST anunță achiziția unei clădiri de birouri în București  

STAR RESIDENCE INVEST S.A., societate listată pe piața AeRO a Bursei de Valori București sub simbolul REIT, a semnat un contract de vânzare–cumpărare pentru achiziția unei clădiri de birouri situată pe strada Polona din București, potrivit raportului curent publicat vineri, 16 ianuarie 2026. 
Tranzacția este parte a strategiei companiei de extindere a portofoliului de active imobiliare generatoare de venituri recurente și urmează unei scrisori de intenție semnate anterior. Finalizarea achiziției este condiționată de îndeplinirea unor condiții suspensive, inclusiv obținerea aprobărilor legale și alte condiții uzuale pentru acest tip de operațiune. 
În vederea finanțării investiției, societatea va demara un proces de majorare de capital, aprobat în cadrul Adunării Generale Extraordinare a Acționarilor din noiembrie 2025. STAR RESIDENCE INVEST va informa ulterior investitorii cu privire la îndeplinirea condițiilor suspensive și la finalizarea tranzacției. 

Știri Internaționale 

Trump amenință opt state NATO cu tarife pentru Groenlanda 

Președintele Donald Trump a anunțat sâmbătă că importurile americane din opt state membre NATO vor fi supuse unor tarife în creștere. Amenințarea vine în contextul tensiunilor legate de Groenlanda, marcând o escaladare semnificativă a fricțiunilor transatlantice. Decizia vizează direct aliați europeni din cadrul NATO, creând o situație fără precedent în relațiile dintre Statele Unite și partenerii săi tradiționali din Alianța Nord-Atlantică. Pentru investitorii români, această evoluție are potențial de impact indirect prin volatilitatea pe piețele europene și presiunea asupra cursului EUR/RON, având în vedere că România este membră atât NATO cât și UE. Tensiunile comerciale SUA-Europa pot afecta sentimentul general pe piețele emergente, inclusiv BVB, și pot influența deciziile viitoare ale BCE privind politica monetară. (CNBC) 

UE evaluează contratarife de 93 miliarde euro  

Uniunea Europeană ia în calcul impunerea de tarife de 93 de miliarde de euro asupra Statelor Unite, ca răspuns la amenințările tarifare ale administrației Trump. Această măsură de retorsiune ar reprezenta una dintre cele mai ample acțiuni comerciale din istoria relațiilor transatlantice. Escaladarea tensiunilor dintre UE și SUA a fost marcată de o reuniune de urgență cu ambasadorii la Bruxelles, Uniunea Europeană făcând front comun în fața presiunilor americane. Criza actuală este descrisă ca fiind cea mai gravă din relațiile UE-SUA. Pentru România, un conflict comercial de această amploare între principalii parteneri economici globali poate afecta fluxurile de investiții străine, exporturile către piețele europene și stabilitatea monedei euro, cu impact direct asupra cursului EUR/RON și a companiilor listate la BVB cu expunere internațională. (economedia) 

Trump investește masiv în obligațiuni, cu expunere pe Netflix și Warner Bros 

Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a achiziționat obligațiuni municipale și corporative în valoare de aproximativ 100 de milioane de dolari în perioada de la mijlocul lunii noiembrie până la finalul lunii decembrie, potrivit celor mai recente declarații financiare publicate joi și vineri. 
Printre aceste investiții se numără și obligațiuni emise de Netflix și Warner Bros Discovery, în valoare de până la 2 milioane de dolari, cumpărate la doar câteva săptămâni după ce cele două companii au anunțat planurile de fuziune. Cea mai mare parte a achizițiilor a vizat însă obligațiuni municipale emise de orașe, districte școlare, utilități și spitale. 
Totodată, Trump a cumpărat obligațiuni ale unor mari companii americane, printre care Boeing, Occidental Petroleum și General Motors, extinzându-și astfel portofoliul de investiții în timpul mandatului său. 
Noile achiziții se adaugă activelor raportate anterior și includ dețineri în sectoare care ar putea beneficia de politicile administrației sale, aspect care a generat întrebări legate de posibile conflicte de interese. În luna decembrie, Trump a declarat că va avea un cuvânt de spus în procesul de aprobare a achiziției Warner Bros Discovery de către Netflix, o tranzacție evaluată la 83 de miliarde de dolari, care se confruntă și cu o ofertă rivală din partea Paramount Skydance și necesită aprobări de reglementare. (Reuters) 

⚠️ Disclaimer    
Acest material are exclusiv scop informativ și este elaborat pe baza unor surse publice considerate de încredere. Deciziile investiționale aparțin exclusiv cititorului.    
Informațiile, datele și opiniile prezentate, inclusiv cele din secțiunea „Perspectiva Expertului”, au fost generate cu sprijinul inteligenței artificiale (AI) și reflectă o interpretare analitică a contextului economic și bursier.    
Conținutul nu constituie o recomandare de investiții, un sfat financiar, fiscal sau juridic și nu trebuie interpretat ca o recomandare oficială din partea emitentului. Goldring și echipa editorială nu își asumă responsabilitatea pentru pierderile financiare rezultate din deciziile luate în urma citirii acestui articol. 



BVB



BET

27.375,08

1.03

BETPlus

3.971,28

1.03

BET-TR

64.105,75

1.03

BET-XT

2.361,15

1.15

BET-FI

100.977,43

2.9

BET-NG

2.015,73

1.03

BETAeRO

982,23

0.23

TOP 10 TRANZACȚIONATE BVB



Simbol

Preț

Variație

Valoare

TLV

33,50

-0.30

26.831.501

H2O

132,40

-0.38

15.332.383

FP

0,66

8.01

13.422.930

SNP

1,07

2.11

11.953.228

SNG

11,58

0.70

11.753.351

TVBETETF

46,20

0.95

8.424.203

TGN

82,20

0.49

5.799.744

ONE

34,95

-0.71

4.744.915

DIGI

129,80

3.18

4.646.749

BRD

28,50

0.88

4.170.819

EXTERN



Dow Jones

49.359,33

-0.22%

S&P 500

6.940,01

-0.3%

NASDAQ

23.515,39

-0.53%

VIX

15,86

2.65%

DAX

25.297,13

-0.15%

CAC 40

8.258,94

-0.55%

FTSE MIB IDX

26.835,31

0.26%

AEX Amsterdam

1.010,21

-0.04%

WSE WIG

121.700,60

-0.1%

Shanghai

4.101,91

-0.61%

Nikkei 225

53.936,17

-0.25%

S&P/ASX 200

8.903,90

0.47%

OBLIGAȚIUNI



SUA 10Y

4.240

SUA 5Y

3.828

SUA 2Y

3.599

Canada 10Y

3.384

Germania 10Y

2.8382

Franța 10Y

3.518

Japonia 10Y

2.269

Hong Kong 10Y

3.273

RO 10YR

6.770

RO 5YR

6.430

RO 2YR

6.140

DOBÂNDA DE REFERINȚĂ



România

6.5%

SUA

3.5%-3.75%

UE

2%

Japonia

0.75%

China

3.00%

MĂRFURI



Aur

4,677.84

1.79%

Argint

93.345

5.43%

Petrol Brent

63.68

-0.70%

Cupru

5.8927

1.06%

CURSURI VALUTARE



EUR/RON

5.0895

0.08%

USD/RON

4.3734

-0.27%

GBP/RON

5.8636

-0.07%

EUR/USD

1.1637

0.33%


SURSE: zf.ro, BVB, CNBC, economedia, Reuters



In Focus

BVB

FP, ONE, TGN, SNG, SNP, TLV

Extern

NFLX, WBD, GM



VEZI ȘI:


21.01

Vezi trendul >

BVB scade cu 1,1% pe fondul tensiunilor externe, dar rămâne pe creştere în 2026

20.01

Vezi trendul >

Deficitul bugetar 2025 a ajuns la circa 7,7% din PIB, conform datelor preliminare, iar Trump amenință cu tarife de 200% pe vinurile și șampania franceză

16.01

Vezi trendul >

Piața românească și cea globală arată contraste puternice: reevaluări pozitive, presiuni pe profit, speculații bursiere și semnale clare din economia globală.

15.01

Vezi trendul >

BET atinge un nou maxim istoric, Fidelis oferă până la 7,50%, inflația urcă la 9,7%, iar rezultatele corporative domină agenda locală și globală.

Abonează-te la Newsletter!

Rămâi la curent cu informații despre evenimentele care influențează piețele de capital, analize de piață și alte materiale de la experții noștri.


sau urmărește cele mai importante știri pe: