fbpx

GOLDRING SA

Trendul zilei 06.06.2024

Evenimente Interne

Indicele principal al bursei locale, indicele BET, a înregistrat o creștere de 1,09%, până la 17,892 puncte. Cele mai tranzacționate companii au fost Hidroelectrica, Banca Transilvania și OMV Petrom, cea din urmă fiind în ziua plății pentru dividende. Chiar dacă investitorii au încasat dividendele din partea OMV Petrom, Hidroelectrica a fost cea mai tranzacționată companie, cu un sfert din rulajul zilnic, cel mai probabil datorită datei de înregistrare a dividendului, care este pe 10 iunie. Astăzi vor fi plătite către investitori dividendele distribuite de Aquila, Sphera Franchise Group și BRD. (BVB.ro) 

 

BITTNET SYSTEMS S.A. anunță investitorii despre o investigație a Consiliului Concurenței pe piața echipamentelor IT&C din România, vizând perioada 2019-2024. Investigația include companii din grupul Bittnet, precum Dendrio Solutions SRL și Dataware Consulting SRL, și urmărește analiza pieței și comportamentul companiilor, fără a considera societățile investigate vinovate până la finalizare. Bittnet Systems afirmă că nu este implicată în practici anticoncurențiale și cooperează pe deplin cu autoritățile. Investitorii vor fi informați despre progresul investigației. (Raport BVB) 

 

Agroland Business System S.A. anunță deschiderea celui de-al 25-lea Agroland MEGA în România, situat în Valea Ursului, județul Iași. Noul magazin a necesitat o investiție de 150.000 de euro (fără stocuri) și acoperă 230 mp, oferind peste 3.000 de produse. Conducerea estimează vânzări de peste 800.000 de euro pentru 2024 și un trafic zilnic de aproximativ 250 de persoane. (Raport BVB) 

Evenimente Externe

Nvidia a depășit Apple în capitalizarea de piață, devenind a doua cea mai valoroasă companie publică după Microsoft, cu o valoare de 3,019 trilioane de dolari, comparativ cu 2,99 trilioane de dolari pentru Apple. Acțiunile Nvidia au crescut cu peste 5%, marcând o creștere de peste 24% de la raportarea câștigurilor din primul trimestru în mai. În contrast, acțiunile Apple au crescut cu doar 5% anul acesta, în contextul stagnării creșterii vânzărilor. În ultimul raport trimestrial, Apple a raportat o scădere de 4% a vânzărilor totale și o scădere de 10% a vânzărilor de iPhone. Apple a fost prima companie care a atins pragurile de 1 trilion și 2 trilioane de dolari în capitalizare de piață. Deși a deținut mult timp titlul de cea mai valoroasă companie din SUA, a fost depășită de Microsoft, care a beneficiat și ea de cererea pentru infrastructura AI. (CNBC.com) 

 

Analiștii Citi sunt mai optimiști privind capacitățile de producție ale Intel, considerând că ar putea deveni competitivă cu TSMC până în a doua jumătate a anului 2025. Acest optimism se bazează pe încrederea în strategia de dezvoltare rapidă a Intel. Citi observă că Intel își extinde inovațiile pe mai multe etape, spre deosebire de TSMC, care le concentrează într-o singură etapă. Totuși, analiștii rămân neutri față de profitabilitatea pe termen lung a afacerii și mențin un preț-țintă de 35 dolari. (Investing.com) 

 

Banca Centrală Europeană (BCE) ar urma să înceapă reducerea ratelor dobânzilor în ședința de astăzi, dar traiectoria ulterioară rămâne incertă. Prima reducere a dobânzii este aproape sigură pentru mai mulți analiști, dar viitoarele scăderi nu sunt garantate și vor depinde de datele economice viitoare. Inflația rămâne o problemă, în special în sectorul serviciilor, din cauza creșterii salariilor. Decizia BCE de a reduce ratele nu va urma neapărat exemplul Rezervei Federale a SUA, iar Banca Centrală Europeană subliniază independența în politica sa monetară. Scăderea inflației este un obiectiv pe termen lung, cu proiecția atingerii țintei de 2% în 2025. (bloomberg.com) 

In Focus

BVB:

TLV, SNP, H2O

Extern:

principalii indici, NVDA, BCE


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET17.891,781.09%
BETPlus2.642,431.06%
BET-TR37.995,761.08%
BET-XT1.515,740.95%
BET-FI58.795,66-0.34%
BET-NG1.270,301.46%
BET AeRO1.060,610.41%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
H2O137.00001.71%20.936.685
TLV32.00000.95%17.188.225
SNP0.70650.93%6.657.893
SFG35.90001.99%4.687.011
BRD19.20000.52%4.095.106
SNN46.0000-0.43%3.857.963
PE21.10000.00%3.207.457
FP0.46000.04%2.184.418
SNG5.68002.16%2.058.421
DIGI66.00000.00%1.965.252

Extern

 

Dow Jones38.807,330.08%
S&P 50010.112,840.74%
NASDAQ17.187,901.35%
VIX12,63-4.04%
DAX18.575,940.91%
CAC 408.006,570.29%
FTSE MIB IDX26.835,310.26%
AEX Amsterdam918,671.28%
WSE WIG85.342,580.04%
Shanghai3.065,40-0.67%
Nikkei 22538.393,06-0.68%
S&P/ASX 2007.728,90-0.11%

Obligațiuni
SUA 10Y4.291%
SUA 5Y4.317%
SUA 2Y4.743%
Canada 10Y3.412%
Germania 10Y2.5045%
Franța 10Y2.995%
Japonia 10Y0.976%
Hong Kong 10Y3.608%
RO 10YR6.750%
RO 5YR6.200%
RO 2YR6.000%

 

 


Dobânda de referință
România7.00%
SUA5,25%- 5,5%
UE4.5%
Japonia0.10%
China3.45%

Mărfuri
Aur2,387.800.52%
Argint30.6221.83%
Petrol Brent78.780.47%
Cupru4.64720.44%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9755
-0.01%
USD/RON
4.5720
-0.14%
GBP/RON
5.8480
-0.10%
EUR/USD1.08820.13%

 


SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

Rămâi informat și investește inteligent!

Abonează-te la newsletterul nostru pentru a primi zilnic informații cu privire la evenimentele care influențează piețele de capital, analize și articole de specialitate.


This will close in 0 seconds

SSIF GOLDRING SA